Oni_plakat_A3_ok

Oni

według sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza

Miejsce: CZASOPRZESTRZEŃ – Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, ul. Tramwajowa 1-3

Czas: 1 i 2 maja, godz. 19.00

Wstęp: wolny

Spektakl Teatru Niewizualnego wg. dramatu S. I. Witkiewicza pt. „Oni” to wizja współczesnego świata pozbawionego indywidualności. Rewolucja, która w utworze Witkacego doprowadzić miała do absolutnego automatyzmu, w interpretacji reżysera opowiada w gruncie rzeczy o obecnej rewolucji technologicznej.

„Oni” to wizja współczesnego świata pozbawionego indywidualności. Zagrożenia płyną tu nie tylko ze strony polityków, gdy rządy głoszą kult automatyzacji, ale przede wszystkim ze strony zaawansowanych systemów informatycznych oraz ludzi, którzy nimi zarządzają. Funeralny i mroczny świat Witkacego zostaje przedstawiony w spektaklu audialnymi i niewizualnymi środkami wyrazu, czym autorzy nawiązują do nowych technologii XXI wieku i związanych z nimi zjawisk: permanentnej inwigilacji jednostki, manipulacji przekazem medialnym, kreowania gustów i poglądów społeczeństwa. Spektakl pozbawiony jest klasycznie rozumianej akcji, a wiele jego sensów zbudowanych jest na niedopowiedzeniu.

To aktualność sztuki Witkiewicza sprawia, że w dzisiejszych warunkach polityczno-kulturowych staje się ona niezwykle nośna, gdyż pojęcie totalitaryzmu nie odnosi już tylko do sfery polityki, ale staje uosobieniem zagrożeń doświadczanych codziennie w relacjach prywatnych. Z tego powodu „Oni” to również opowieść o niszczącej sile czystych wyobrażeń, które doprowadzają świat opisany przez Witkacego do chaosu i braku komunikacji.


Na spektakle zapraszamy 1 i 2 maja o godz. 19.00 do Czasoprzestrzeni (ul. Tramwajowa 1-3, Wrocław).


Reżyseria i scenariusz: Andrzej Ficowski
Aktorzy: Magdalena Jędrysiak, Dariusz Lech, Arkadiusz Cyran
Dźwięk i muzyka: Roman Felczyński
Realizacja dźwięku: Dawid Lewandowski
Produkcja: Rita Baum

Projekt sfinansowano ze środków Gminy Wrocław.

Tymoteusz Karpowicz „Odwrócone światło”

Scenariusz i reżyseria – Andrzej Ficowski

Aktor – Paweł Kutny

Muzyka – Roman Felczyński

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu