nocny_lot

Drums in the Night

wg tekstów Bertolta Brechta

Malta/Festival 2018, Schron przy ul. Kościuszki w Poznaniu, premiera: 20.06.2018 r.

Andrzej Ficowski tym razem opowiada historię uchodźcy, który spróbował przedostać się z Afryki do Europy amatorsko skleconym samolotem. Lotnik, przejęty przez służby powietrzne ochrony terytorium UE zostaje zmuszony do awaryjnego lądowania i – ledwo przeżywszy ten dziwny lot – zostaje postawiony przed równie dziwnym, na poły mafijnym, sądem. Pierwsza część jest transmisją radiową tego nocnego lotu, czytaną przez aktorów w zupełnej ciemności. To gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania przestrzeni uwolnionej od konwencjonalnego poczucia jedności miejsca, czasu i akcji.
Natomiast część druga, to nietolerancja dzisiejszej Europy, w której straszenie „obcym” stało się realnym narzędziem uprawiania polityki resentymentu i nabrało w wielu państwach cech narodowej paniki oraz kreowania seansów nacjonalistycznej nienawiści. Konsekwencją tych niepokojących zjawisk społecznych jest proces wytoczony Lotnikowi. Scenariusz do spektaklu został ułożony został na podstawie Lehrstück Bertolta Brechta: Nocnego lotu oraz Bodeńskiego moralitetu o zgodzie.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Ficowski
Obsada: w roli Lotnika Dariusz Lech oraz Magdalena Cygan, Paula Głowacka, Filip Pietrowicz, Mateusz Paszkiewicz, Michał Pietrzykowski
Muzyka: Hubert Wińczyk

Recenzje : 

Shopping Basket